خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

دندان های آبی، برای یک ارتباط آسان

  با انواع نسخه های فنآوری بلوتوث آشنا شوید .

  یکی از امکانات نسبتا ثابت و قدیمی گوشی های تلفن همراه و تبلت ها، بلوتوث است. تقریبا هیچ محصولی در این خانواده را نمی توان یافت که از بلوتوث بی بهره باشد. یکی از نکاتی که کم تر مورد توجه قرار می گیرد، نسخه خاص بلوتوثی است که روی این محصولات قرار می گیرد. در واقع بلوتوث نیز انواع دارد و هر یک از نسخه های آن، امتیازاتی نسبت به نسخه های قدیمی تر دارد. مهم ترین ویژگی ارتباط بلوتوث، برقراری ارتباط پایدار و نسبتا ایمن بیسیم در برد کوتاه است. سرعت انتقال اطلاعات بلوتوث در مقایسه با روش های دیگر مانند ۸۰۲٫۱۱ بالا نیست و اصولا به همین دلیل برای برقراری ارتباط دائم شبکه به کار گرفته نمی شود اما برقراری یک ارتباط که به سرعت بالایی نیاز ندارد، به وسیله بلوتوث سریع تر و آسان تر صورت می گیرد. به همین دلیل همچنان بلوتوث به یک فناوری از رده خارج تبدیل نشده است .

  اولین نسخه تجاری بلوتوث Bluetooth v1.0 نام دارد که در سال ۱۹۹۸ برای اولین بار به بازار آمد. در حال حاضر هیچ دستگاه جدیدی از این نسخه استفاده نمی کند . Bluetooth v1.1 در سال ۲۰۰۲ انبوهی از ایرادات نسخه قبلی را بر طرف کرد و در سال ۲۰۰۵  . Bluetooth v1.2 به عنوان یک محصول قابل اعتماد و مناسب کاملا فراگیر شد. Bluetooth v1.2  در حال حاضر زبان مشترک نسخه های متفاوت بلوتوث محسوب می شود. این نسخه قادر است اطلاعات را با پهنای باند ۷۲۱ کیلوبیت بر ثانیه منتقل کند. این پهنای باند، پهنای باند استاندارد نسخه های متفاوت بلوتوث است. البته دو دستگاه که هر دو به نسخه یکسان بالاتری از بلوتوث مجهزند، از پهنای باند بیشتری استفاده می کنند اما اگر نسخه ها متفاوت باشد، همه دستگاه ها تنها به نسخه Bluetooth v1.2 بازگشت می کنند. مهم ترین تفاوت  EDR + Bluetooth v2.0 با نسخه پیشین خود، افزایش پهنای باند است. این نسخه می تواند اطلاعات را با سرعت عملی ۲٫۱ مگابیت بر ثانیه منتقل کند. به دلیل کاهش تعداد سیکل های مورد نیاز برای انتقال اطلاعات، مصرف انرژی این نسخه نیز کمتر است Bluetooth v2.1 + EDR در سال ۲۰۰۷ به بازار آمد و ایمنی ارتباط را محور ویژگی های خود قرارداد این محصول از SSP استفاده می کند . این فناوری به تمام نسخه های بعدی بلوتوث نیز به ارث رسیده است.

  با استفاده از ( SSP (secure simple pairing  دو دستگاه می توانند در اصطلاح با هم جفت شوند. جفت شدن دستگاه های بلوتوث، برقراری ارتباطات بعدی میان دو دستگاه را تسهیل و تسریع می کند. جفت شدن به این معناست که دو دستگاه، یکدیگر را به عنوان دستگاه هایی ایمن و قابل اعتماد قبول دارند و حاضرند اطلاعاتی که دستگاه مقابل قصد ارسال آن را دارد، بپذیرند. این اطلاعات می تواند یک فایل Stream موسیقی یا صدا یا حتی بستر انتقال اینترنت باشد. Bluetooth v3.0 + HS در سال ۲۰۰۹ معرفی و برای اولین بار  فناوری بلوتوث به طور مستقیم از فناوری ۸۰۲٫۱۱ بهره گرفت نسخه هایی از بلوتوس که به HS مجهزند می توانند از بستر امواج ۸۰۲٫۱۱  استفاده کنند و اطلاعات را با سرعت ۲۴  مگابیت بر ثانیه منتقل کنند. در واقع برقراری و تامین نیازمندی های امنیتی ارتباط تنها از فناوری بلوتوث استفاده می کند و انتقال اطلاعات در بستر ۸۰۲٫۱۱ صورت می گیرد . این فناوری از انرژی بیشتری استفاده می کند.

  Bluetooth v4.0  تنها نسخه ای از بلوتوث است که می تواند به طور همزمان با تمام نسخه های بلوتوث با همان پروتکل ارتباط برقرار کند. علاوه بر این که این نسخه از بلوتوث از BLE نیز بهره می گیرد. BLE  یا   Bluetooth Low Energy در این محصول، مصرف انرژی ارتباطات بلوتوث را تا حد زیادی کاهش می دهد. این فناوری مصرف انرژی بلوتوث را در هنگام زمان خواب به حداقل می رساند. به عنوان مثال یک کاربر از یک هدست بلوتوث برای مکالمات استفاده می کند. زمانی که خبری از مکالمه نیست BLE  مصرف بلوتوث را به حداقل می رساند و به محض برقراری ارتباط، بلوتوث مانند نسخه های دیگر انرژی مصرف می کند.


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : نسخه ,بلوتوث ,bluetooth ,دستگاه ,ارتباط ,استفاده ,پهنای باند ,ثانیه منتقل ,مصرف انرژی ,تمام نسخه ,متفاوت بلوتوث ,
  دندان های آبی، برای یک ارتباط آسان

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر